© Ringier Slovakia Media s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.

Kúpená petržlenová vňať tak rýchlo nezvädne, ak použijete jednoduchý trik: Potrebujete len dve veci

Ako predĺžiť čerstvosť petržlenovej vňati?fotogalériaPetržlenová vňaťZdroj: istock

Ukazuje sa, že existuje šikovný a jednoduchý spôsob, ako nevyhodiť ani jeden lístok tejto cennej bylinky. Stačí vám pohár a ešte niečo navyše...

TIP: Tu je všetko dôležité, čo o petržlenovej vňati potrebujete vedieť:

Petržlenová vňať
Zasaďte si petržlenovú vňať a využite jej úžasné vlastnosti v každodennom varení

Často si ju kupujeme, ale rovnako často ju vyhadzujeme, pretože veľmi rýchlo vädne. Čo urobiť, aby si vňať dlhšie zachovala svoju čerstvosť? 

(Ne)obyčajná bylinka 

Petržlenová vňať je cenná bylinka nielen kvôli svojej chuti, ale aj vďaka zdravotným benefitom. Je bohatým zdrojom vitamínu C – obsahuje ho dokonca viac ako citrusové plody. V 100 gramoch listov sa nachádza až 177 mg tejto vzácnej látky, čo pokrýva našu dennú potrebu.

Ako predĺžiť čerstvosť petržlenovej vňati?fotogalériaAko predĺžiť čerstvosť petržlenovej vňati?Zdroj: istock

Okrem toho petržlenová vňať obsahuje betakarotén, vitamíny skupiny B, kyselinu listovú, železo, draslík, vápnik, cenné flavonoidy a silice. Blahodarne pôsobí najmä na močové, tráviace a obehové ústrojenstvo. Preto sa ju oplatí pridávať do jedál od rána do večera. Problém však je, že rýchlo stráca čerstvosť. Ako oživiť zvädnutú vňať? Je to veľmi jednoduché!

Ako predĺžiť čerstvosť petržlenovej vňati?

Najprv sa treba zamyslieť, prečo petržlen tak rýchlo vädne. Nie vždy je na vine len zlé skladovanie. Ak sa vňať počas prepravy prehriala, bola príliš natlačená v obale alebo cestovala príliš dlho, mohla prísť o vodu ešte predtým, než sa dostala do vašej kuchyne. A hoci vyzerá zvädnuto, ešte ju môžete zachrániť.

Najjednoduchšie je jemne navlhčiť jeho lístky a vložiť ich do litrového pohára. Potom ho treba niečím prikryť – poslúži gáza, plastové alebo papierové vrecko a gumička na uchytenie. Prípadne pohár jednoducho zavrite viečkom. Stačí potom sledovať, ako sa vlhkosť v pohári postará o "oživenie" vňate. Tento trik vám umožní uchovať ju čerstvú aj celý týždeň.

Ak je vňať veľmi suchá, môžete vyskúšať aj iný spôsob – s vodou. Končeky stoniek podrežte (podobne ako pri kvetoch) a vložte vňať do vyššej nádoby so studenou vodou. Ak sú lístky veľmi zvädnuté, pridajte pár kociek ľadu. Nechajte stáť aspoň hodinu, ideálne však cez noc v chladničke. Po takejto terapii sa zväčša „preberie“. Aby si čerstvosť zachovala čo najdlhšie, vodu treba meniť každé dva dni a konce stoniek znovu podrezať.

Ako predĺžiť čerstvosť petržlenovej vňati?fotogalériaPetržlen na drevenom stoleZdroj: istock

Ako využiť zvädnutú petržlenovú vňať? 

Ak sa už bylinke nedá pomôcť, neznamená to, že by ste ju mali automaticky vyhodiť. Ešte stále bylinku môžete využiť – napríklad ju nasekajte a zmrazte, najlepšie vo formách na ľad s trochou vody alebo olivového oleja.

Skvelým nápadom je aj pesto z „unavenej“ petržlenovej vňate – s cesnakom, orechmi a olivovým olejom.

Alebo ju usušte v rúre s ventiláciou alebo na kuchynskom papieri, presypte do pohára a používajte ako sušený majorán či oregano.

No a nakoniec – zvädnutú vňať môžete pokojne použiť aj do vývaru – aj v takom stave dodá veľa chuti.

Kupujete bylinky v kvetináčoch? Takto ich udržíte zdravé a krásne dlhodobo:

Kúpené bylinky neuschnú už po niekoľkých dňoch. Tu je návod, ako im predĺžiť životnosť
Takto kúpené bylinky neuschnú už po niekoľkých dňoch. Tu je návod, ako im predĺžiť životnosť

Zdroj: ONP / Edyta Broda (kuchnia.fakt.pl)

PridajteDiskusia0
OSZAR »